1. Alfa
  2. Artykuły
  3. Artykuły
  4. Nowoczesna technologia w służbie bezpieczeństwa

22Lut 2022

Nowoczesna technologia w służbie bezpieczeństwa

Rozwój technologii znacznie ułatwił sposoby, w jakie można chronić osoby oraz mienie. Monitoring, zdalne alarmy czy zdalny dozór wideo to najczęściej spotykane rozwiązania. Na jakie jeszcze można liczyć i co dadzą osobom, które decydują się zastosować je u siebie?

Zdalna ochrona – rozwiązanie na miarę XXI wieku

Dzięki możliwościom oferowanym przez internet, aby nadzorować mienie i osoby nie trzeba być na miejscu. Każdy wie, czym jest monitoring wizyjny, czyli CCTV – mamy tu do czynienia ze zwykłym monitorowaniem terenu lub obiektu za pomocą kamery przemysłowej. Podczas zapisywania obrazu uwieczniane są podstawowe informacje – data i godzina. Niestety, jakość obrazu z kamery CCTV jest najczęściej mocno przeciętna.

Rozwiązania zaawansowane znacznie różnią się od zwykłego transmitowania obrazu poprzez standardową kamerę CCTV. Solidny monitoring wideo korzysta ze specjalistycznych kamer oraz dedykowanego oprogramowania. Taka kamera działa na podczerwień, co pozwala na rejestrację ruchomych obiektów nawet w warunkach niedostatecznej ilości światła lub nawet w całkowitej ciemności. Współpracuje przy tym z zaawansowanymi algorytmami sztucznej inteligencji i czujnikami, co pozwala na gromadzenie kluczowych danych oraz analizę otrzymywanych sygnałów.

W zwykłych warunkach oświetleniowych, czyli przy świetle dziennym, taka specjalistyczna kamera pozwala na rejestrowanie obrazu wysokiej jakości, co jest niezwykle istotne – możliwość zobaczenia każdego szczegółu pozwoli na łatwiejsze zidentyfikowanie potencjalnych intruzów i może stanowić w sądzie niezaprzeczalny dowód włamania, kradzieży lub innego przestępstwa.

Czujniki monitorujące

A jeśli nie kamera, to może czujniki? Są to niewielkie, inteligentne urządzenia, których zadaniem jest przesyłanie sygnału alarmowego przy zajściu określonego zdarzenia. Doskonałym przykładem są powszechnie spotykane czujniki dymu, uruchamiające alarm przeciwpożarowy. Czujniki monitorujące różnią się od nich – nie ogłaszają głośno alarmu, jest on słyszany tylko dla osób w centrum monitoringu.

Ponieważ są różne potrzeby, nie ma jednego, uniwersalnego czujnika. Istnieją za to wyspecjalizowane: zalania, dymu, kontaktowe, zaniku napięcia, ruchu, a nawet zbicia szyby. Wszystkie przesyłają sygnał alarmowy po zajściu konkretnego zdarzenia, czyli np. w przypadku wyczucia dymu lub wykrycia poruszającego się obiektu w zasięgu. Ten zasięg różni się w zależności od zastosowanego czujnika – najlepsze modele mają wynoszący nawet 200 metrów!

Monitoring osób

Kolejne rozwiązanie związane jest ściśle ze smartfonami – które obecnie posiadają niemal wszyscy. Wykorzystuje ono fakt, że współczesne urządzenia tego typu posiadają moduł GPS, umożliwiający lokalizację. Za jego pomocą oraz przy wykorzystaniu map cyfrowych możliwe jest precyzyjne ustalenie położenia danej osoby. Rozwiązanie to wykorzystywane jest np. w przypadku pracowników firm, ale korzystają z niego także osoby prywatne, aby sprawdzać położenie osób starszych.

Monitoring musi mieć centrum

Oczywiście wszystkie alarmy i gromadzone dane muszą być gdzieś przekazywane. W przypadku profesjonalnych firm zajmujących się ochroną trafiają one do centrum monitoringu – w którym oddelegowani pracownicy spędzają czas na śledzeniu nadsyłanego obrazu. Przy zastosowaniu czujników nie jest niezbędne wpatrywanie się cały czas w monitory – czujniki przekazują sygnał alarmowy, który dopiero wówczas wywołuj reakcję.

W przypadku osób prywatnych sygnał alarmu wysyłany jest najczęściej na numer telefonu przypisany do danej usługi, a także pocztę e-mail. Dzięki temu użytkownik zawsze ma rękę na pulsie i wie, że coś złego się dzieje.

Bezpieczeństwo na własną rękę czy z agencją ochrony?

Jeśli chcesz chronić mieszkanie lub dom, możesz samodzielnie ustawić swój prywatny system alarmowy, warto jednak wcześniej skorzystać z porad profesjonalistów. Natomiast ochrona większych powierzchni, miejsc użyteczności publicznej czy punktów usługowych to domena agencji ochrony.

HT