1. Alfa
  2. Artykuły
  3. Artykuły
  4. Wideo obchód, poznaj najszybciej rozwijającą się formę monitoringu

31Sty 2021

Wideo obchód, poznaj najszybciej rozwijającą się formę monitoringu

W dzisiejszych czasach każda licząca się agencja ochrony doskonali swoje zaplecze techniczne. Wideo obchód jest jednym z rozwiązań, który znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa.

Choć technologia nieustannie się rozwija, w dalszym ciągu najważniejszym elementem w przypadku agencji ochrony jest człowiek. Natomiast każdy profesjonalista musi umieć wykorzystać najnowsze możliwości, które oferuje rozwój monitoringu. Dzięki temu koszty zabezpieczenia obiektu maleją, a wydajność wzrasta.

wideo obchód

Wideo obchód, bo warto być w kilku miejscach jednocześnie

Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu kamer pracownik agencji ochrony może monitorować wiele miejsc jednocześnie. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od fizycznego obchodu, ponieważ pozwala na większy poziom kontroli nad obiektem. Wideo obchód może obejmować zarówno kamery zewnętrze jak i wewnętrzne. Pozwala to na szybkie przeanalizowanie alarmów. Często wiele z nich jest fałszywych, więc dzięki systemowi monitoringu można natychmiast określić, czy zagrożenie jest faktycznie realne.

W momencie, w którym pracownik rozpozna zagrożenie dzięki obrazowi z wielu kamer może ocenić, jaki rodzaj interwencji będzie tym najbardziej odpowiednim. Wysłana na miejsce grupa interwencyjna będzie wiedziała, z jakiego rodzaju problemem będzie musiała się zmagać. Wideo obchód dostarcza więc cennych informacji, ponadto dzięki archiwizacji obrazu klient może otrzymać pełen raport. Taka forma monitoringu cechuje się więc precyzją oraz wysokim poziomem kontroli nad obserwowanym obiektem.

Wideo obchód i jego zalety

Taka forma ochrony oprócz wysokiej skuteczności charakteryzuje się również innymi licznymi zaletami. Jest ona stosunkowo tania, zwłaszcza biorąc pod uwagę możliwości, jakie oferuje. Poziom bezpieczeństwa jest wyższy względem ochrony fizycznej, natomiast klient płaci za faktyczny czas, kiedy wykonywany jest wideo obchód.

Niektórym monitoring może wydawać się bezmyślnym przeglądaniem obrazów z kamer, jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Pracownik agencji ochrony to osoba wyspecjalizowana, która podczas swojej pracy wykorzystuje swoją wiedzę oraz zgromadzone doświadczenie. To ona ustala, w którym momencie zostaje podjęta interwencja i w jaki sposób patrol interwencyjny podejmie działanie. Technika nie zastępuje więc człowieka, sprawia jednak, że wydajność ochrony jest znacznie większa.

Dużą zaletą są również działania bilingowe. Na życzenie klienta agencja może stworzyć raport, w którym opisze swoje spostrzeżenia oraz podjęte działania w kontekście strzeżonego obiektu.

Wideo obchód to także dyskrecja. Niepożądane osoby, które znajdą się na terenie pilnowanego budynku często nie zdają sobie sprawy z tego, że są obserwowane. To pozwala podjąć skuteczną interwencję, dzięki wykorzystaniu przewagi zaskoczenia.

Możliwości wykorzystania wideo obchodu

Monitoring pozwala nie tylko na skuteczne obserwowanie budynków. Na życzenie klienta może on również zapewnić lepszą kontrolę nad pracownikami – skontrolować, czy punktualnie przychodzą do pracy, czy przestrzegają panujących norm i zasad, czy zakładają obowiązujący strój – możliwości jest naprawdę wiele. Wideo obchód może być także wykorzystany do sprawowania lepszej opieki nad dziećmi czy osobami starszymi. Dzięki obrazowi z kilku kamer możemy szybko sprawdzić, czy nikomu z naszych bliskich nie stało się nic złego.

Monitoring znajdzie swoje zastosowanie także w przypadku śledzenia procesów technicznych. Jeśli zależy nam na tym, aby skontrolować przebieg prac w naszej firmie, zdecydowanie będzie on dobrym rozwiązaniem. Kolejną możliwością, którą oferuje wideo obchód jest kontrola dostępu. Dzięki obrazowi z kamery szybko ocenimy, czy dana osoba może przebywać w  danym miejscu i czy może zostać przepuszczona przez drzwi tudzież szlaban.

Jak widać możliwości jest naprawdę wiele, natomiast należy pamiętać o podjęciu współpracy ze sprawdzoną agencją ochrony. Sama technika może bowiem nie wystarczyć, jeśli dana firma nie zatrudnia wykwalifikowanych pracowników.

Andrzej Dworzański