1. Alfa
  2. Artykuły
  3. Artykuły
  4. Zdalny dozór wideo – dlaczego jest to popularny sposób ochrony obiektów?

14Sie 2021

Zdalny dozór wideo – dlaczego jest to popularny sposób ochrony obiektów?

W ostatnich latach w branży ochrony mienia oraz osób coraz popularniejszymi sposobami pracy stały się wideodozór oraz wideoobchody. To bardzo wygodne rozwiązania, pozwalające na optymalizację kosztów oraz efektywności pracy. A na czym właściwie polegają?

Zdalny dozór wideo

Dozór wideo to coś więcej, niż monitoring

Zdalny dozór wideo wykorzystuje do działania monitoring, jednak jest on bardziej zaawansowany od standardowego. Wykorzystuje zaawansowane technologie, jak termowizję czy analitykę obrazu, a także działa wspólnie z rozmieszczonymi na terenie czujnikami. Dzięki temu w centrum monitoringu nie trzeba bez przerwy wpatrywać się w monitory transmitujące obraz. Gdy kamera lub czujniki wykryją poruszający się obiekt, wówczas centrum natychmiast zostaje o tym poinformowane. Co dalej?

To już zależy od operatora oraz sytuacji. Jeśli na chronionym terenie pojawiają się intruzi, wówczas operator zazwyczaj wysyła na miejsce patrol interwencyjny. W przypadku innych zdarzeń – np. pojawienia się ognia – zostają poinformowane o tym odpowiednie służby. Dlatego nowoczesne systemy dozoru obrazu, które łączą analitykę obrazu z termowizją, są niezwykle skuteczne, a zarazem nie tak absorbujące, jak klasyczne sposoby monitorowania.

Można także zastosować „ochronę mieszaną”. Polega ona na tym, że w określonych godzinach na terenie chronionym przebywają pracownicy operacyjni, patrolujący teren, zaś w pozostałym czasie podlega on dozorowi wideo. Dla zleceniodawcy jest to znaczna redukcja kosztów – dozór wideo jest tańszy od patrolu na miejscu – zaś dla agencji ochrony możliwość przeniesienia pracowników w inne chronione miejsca w okresie dozoru wideo.

 Obchody wideo – czyli ochrona przez oko kamery

Drugie rozwiązanie to wideoobchód. Tutaj również na miejscu nie ma pracowników operacyjnych, a cały dozór odbywa się poprzez kamery monitoringu. W centrum monitoringu sprawdza się co określony czas obraz ze wszystkich kamer po kolei. Mogą być to zarówno kamery wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Każde sprawdzenie jest potwierdzane w raporcie zmianowym, a gdy w przypadku zdalnego obchodu zauważone zostaną zmiany – wliczając w to obecność intruzów – operator natychmiast zgłasza to odpowiednim służbom oraz patrolowi interwencyjnemu.

Podczas monitoringu wszystkie obchody są rejestrowane, przez co zyskuje się dowody świadczące np. o włamaniu czy wandalizmie. Obchody wideo mogą być przeprowadzane w wybranych przez Klienta godzinach, np. rozpoczynać się po opuszczeniu budynku przez pracowników, a kończyć po rozpoczęciu porannej zmiany. Taka elastyczność umożliwia dopasowanie godzin wideo obchodu do potrzeb. Większość firm zajmujących się ochroną, np. Alfa Group, doradza także w zakresie rozmieszczenia kamer w pomieszczeniach i na zewnątrz, dzięki czemu zdalny obchód wideo obejmuje każdy zakamarek na powierzonym terenie.

Ochrona przez kamery wideo – dyskretny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa

Dużą zaletą monitoringu wideo jest możliwość rozmieszczenia jego elementów w taki sposób, aby nie był widoczny dla osób postronnych. W takim wypadku kamery są umieszczane tak dyskretnie, że osoby przebywające w pomieszczeniach nawet nie zdają sobie sprawy z ich obecności! Dzięki temu potencjalni włamywacze nie zostaną zaalarmowani o możliwości śledzenia ich poczynań, co pozwoli na schwytanie ich na gorącym uczynku przez patrol interwencyjny lub policję.

Opisane rozwiązania opierające się na systemach wideo są również ekonomiczne – koszty monitoringu są znacznie mniejsze niż utrzymywanie cały czas patrolu na miejscu. Dlatego usługi tego typu znajdują się w ofercie większości firm zajmujących ochroną osób i mienia. Ich zaletą jest fakt, że doskonale nadają się do obiektów każdej wielkości – zaczynając od biur, kończąc na rozległych placach budowy.

Jeśli poszukujesz sposobu ochrony podległego Ci obiektu lub terenu – warto rozważyć zdalny dozór wideo. Jest on nie tylko ekonomiczny, ale przede wszystkim wysoce efektywny.